Nauka niderlandzkiego w Holandii

Czy warto uczyć się języka niderlandzkiego?

Czytasz ten tekst, ponieważ właśnie nadszedł ten moment, w którym zaczynasz się bardzo poważnie zastanawiać nad nauką języka niderlandzkiego. Czy to ten moment by zacząć naukę? Jaki mam powód by się uczyć? Odpowiadam: Każdy moment i powód jest dobry by zacząć naukę. Nawet już dziś. Nie ważne czy mieszkasz w Holandii lub Belgii czy właśnie przyjechałeś. Liczy się, że chcesz i masz cel. To są rzeczy, które będą Cię motywowały do nauki i sprawią, że gdy przyjdzie “słabszy dzień” pociągną Cię jak koń do przodu.

Tylko jaki jest mój powód nauki? Każdy ma swój. Niektórzy, myślą o zmianie pracy na lepszą lub o integracji z Holendrami. Inni o prostej komunikacji i by rozumieć co się do nich mówi i odpowiadać na proste pytania. Powodów jest wiele więc i ty musisz znaleźć swój. Jak go zatem znaleźć? Rozejrzyj się dookoła siebie i na pewno go znajdziesz. Jaki jest mój cel? Mam już powód to teraz muszę mieć cel. Cel jest prosty. Cel to wszystko czego nie widzimy, a chcemy mieć. Cel nadaje sens, więc musimy go zobaczyć. Jak go znaleźć? Usiądź wygodnie i pomyśl jakby to było gdybyś za dwa lata mówił w języku niderlandzkim na poziomie który chcesz osiągnąć. Rozmawiałbyś z każdym i miał wiele do powiedzenia. Czyli już teraz widzisz swój poziom za dwa lata. To co zrobisz z tym poziomem to twój cel. Pamiętaj, że każdy cel ma swój określony czas. Jeśli chcesz pójść na studia w Holandii lub Belgii i musisz nauczyć się tego języka na takim właśnie poziomie. Natomiast jeśli chcesz się porozumiewać w tym języku na poziomie komunikatywnym to musisz liczyć około półtorej roku ciągłej nauki. Mówiąc nauki nie mam na myśli nauce w domu lub w szkole. Szkoła kończy się po około siedmiu miesiącach i zaczyna się prawdziwa nauka. To tak trochę jak zawody, do których się przygotowujesz siedem miesięcy, stajesz na starcie i zaczynasz biec… I biegniesz, czasami się przewrócisz czasami się z siebie zaśmiejesz, ale ciągle biegniesz, bo przecież chcesz biec prawda? Nie po to trenowałeś (uczyłeś się siedem miesięcy) by teraz się poddać lub upaść. A nawet jeśli upadniesz to wstaniesz bo jesteś dobrze przygotowany. 

Jak długo muszę się uczyć tego języka by zacząć mówić? Masz już powód i cel więc teraz muszę znaleźć czas. Czas to okres czasu w jakim chcę osiągnąć swój cel. Pamiętaj, jeśli chcesz poznać całą gramatykę języka niderlandzkiego potrzebujesz około siedmiu miesięcy. Czyli musisz znać cel i dopasować do niego czas. Przykład tworzenia celu i jego czasu.

Powód: Chce zacząć mówić w języku niderlandzkim z osobami w moim otoczeniu. Chcę ich poznać bliżej.

Cel: Chcę rozmawiać z nimi w ich języku. Więc integracja językowa będzie Twoim celem. 

Czas: Czas określa talent. Każdy ma jakiś talent. Niekoniecznie do nauki języków ale jedni wyżej skaczą, a inni szybciej biegają. Tego języka może nauczyć się każdy. Więc jak sprawdzę swój poziom językowy na jakim jestem? Naturalnie najlepszą formą sprawdzenia będzie opinia ludzi, którzy znają już ten język. Zapytaj, jeśli to możliwe miłe osoby w twoim otoczeniu. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem nauki powiedzieć, że zaczynasz się uczyć i że jak zrobisz jakiś błąd w wymowie to niech Cię poprawiają. Nie bądź dla siebie zbyt surowy w ocenie swoich możliwości. Czasami trzeba się umieć z siebie śmiać. I na pewno się nie poddawać!

Materiały do nauki języka niderlandzkiego

Co już wiesz? Znasz swój powód nauki, masz cel i znasz czas jego realizacji. Czyli to co najważniejsze już wiesz. To są rzeczy, które będą Cię motywować do nauki. Więc teraz najważniejsze pytania. Jak i gdzie się uczyć by się nauczyć tego języka? I czy to w ogóle jest możliwe by się go nauczyć?

Pytania znane wielu i wielu próbowało na nie odpowiedzieć. I wielu się udało lecz już zapomnieli jaka to była ciężka praca. Czy to możliwe by nauczyć się tego języka? To pytanie często zadają ludzie, którzy są już po wielu kursach i nie wielu godzinach nauki (O tym później). Więc czy jest to możliwe by nauczyć się tego języka? TAK to jest możliwe jestem tego przykładem. To teraz, gdzie i jak się uczyć? Ucz się na podstawie mojej nauki. Nauka języka holenderskiego to nauka oparta na schematach gramatycznych, które sam stworzyłem i dopasowałem do języka niderlandzkiego. Stworzyłem zdania gramatyczne, gdzie wystarczy wstawić tylko słowa by zacząć mówić. Czy to działa? Tak to działa! Zasada nauki jest prosta. Ucz się słów i poznawaj schematy. Trenuj i się nie poddawaj. Resztę zostaw mi. Stworzyłem trzy książki na różnych poziomach mowy i do wszystkich książek kursy online, gdzie tłumacze wszystkie zagadnienia z książek. Na kursach  online uczę Cię wymowy słówek i naturalnie zastosowania schematów. Do książek stworzyłem ćwiczenia i pliki mp3 do słuchania. Książki i kursy wideo online dostępne są w Polsce, Holandii i Belgii za pośrednictwem mojej strony www.naukaniderlandzkiego.pl

www.naukaniderlandzkiego.pl

Dlaczego mam wybrać twój program nauki? Czym się różni od innych? Mój program nauki został stworzony dla Ciebie. Posiada wszystko co jest potrzebne by w szybki i prosty sposób zacząć mówić w języku niderlandzkim. To nie jakaś książka lub jakiś kurs online to metoda nauki. Stworzona by krok po kroku otwierać kolejne drzwi z napisem „To mój kolejny cel”

Więc teraz zadajesz sobie pytanie: Czy mi się uda? Zrobiłem wszystko by Ci się udało. Teraz czas na ciebie. Ucz się dialogów w domu i bądź zawsze przygotowany na nowe sytuacje. Pamiętaj, że nauka holenderskiego to powtarzanie i poprawianie błędów jak i również przygotowywanie się do następnej rozmowy. Bardzo ważne jest by każdy nie udany dialog powtórzyć na spokojnie w domu jeszcze raz. Dopasuj sobie słowa i poćwicz, a następnym razem Ci się uda. Ale uda się wtedy jak się dobrze do tego przygotujesz. Co to znaczy? Przykład. Chciałeś coś powiedzieć ale Ci nie wyszło. Naturalnie czujesz się z tym źle. Nie oznacza to, że masz się już wcale nie odzywać tylko oznacza to, że masz wrócić do domu i to naprawić. Czyli: Zapisałeś lub przypominasz sobie dialog z daną osobą. (Nie musi być słowo w słowo – wystarczy kontekst). Powoli analizujesz sobie to w głowie jeszcze raz. Wyobrażasz sobie tą samą sytuacje i próbujesz mówić. Pamiętaj mów głośno. Im głośniej mówisz tym lęk mniejszy w realnej sytuacji. To wie każdy, a i tak każdy mówi cicho. Więc dialogi wymawiaj głośno, a niczego się nie przestraszysz. Naturalnie następnego dnia lub przy nadążającej się okazji spróbuj jeszcze raz. Możesz przeprowadzić rozmowę z inną osobą na ten sam temat lub z tą samą osobą z którą rozmawiałeś za pierwszym razem. Jeśli Ci się nie uda za drugim razem. Zmień osobę z którą rozmawiasz. 

Jak opanować stres podczas rozmowy?

Jak opanować stres podczas rozmowy? Postaraj się nie stresować zachowując spokój. Jest to łatwe do powiedzenia lecz jak w takiej chwili zachować spokój? Musisz trenować. Trenuj dialogi w domu. Wymyślaj sobie dialogi i je trenuj, dopasowując słowa i odpowiadając na pytania. Jest to dobry trening przygotowujący na realne sytuacje. Przykład. Idę jutro do lekarza. Wiem, o co zapyta lecz czy wiem co mam odpowiedzieć? Usiądź i pomyśl nad odpowiedziami. Opisz sobie w domu co Ci dolega byś nie miał problemu z opowiedzeniem tego podczas wizyty.

www.naukaniderlandzkiego.pl

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.