LinkedIn
X

Czasowniki czasu przeszłego i tworzenie zdań w języku niderlandzkim

Czasowniki czasu przeszłego i tworzenie zdań w języku niderlandzkim to bardzo ważny element nauki tego języka polegający na wstawieniu do prostego schematu zdania czasownika czasu przeszłego, który chcemy zastosować w zdaniu. Pokazując to na przykładzie zdania ja zjadłem obiad pokaże jak należy poprawnie to zrobić: 

Ja zjadłem obiad 

Ja (Ik) 

Jeść – eten. Czasownik eten w czasie przeszłym dokonanym to gegeten. Ten czasownik w zdaniu się nie zmienia i jest zawsze na końcu zdania w tej samej postaci czyli gegeten co oznacza zjadłem/zjadłam.

Obiad (diner) 

Pamiętaj: Ik heb = Ik w zdaniu przeszłym dokonanym w języku niderlandzkim. 

Mówimy Ja zjadłem obiad ale tak naprawdę tłumacząc to zdanie oznacza ono Ja mam zjadłem obiad gdyż ik heb to w języku niderlandzkim Ja mam. Co należy zapamiętać? 

Jeśli chcesz powiedzieć Ja mam dom i nie dodajesz czasownika czasu przeszłego na koniec do tego zdania wtedy tworzysz zdanie w języku niderlandzkim ja mam dom (Ik heb huis). Natomiast jeśli tworzysz zdanie w czasie przeszłym dokonanym dodając na ostatnim miejscu czasownik czasu przeszłego dokonanego taki jak na przykład kupiłem (gekocht) to to zdanie zmienia się na zdanie w czasie przeszłym dokonanym w języku niderlandzkim na: Ik heb huis gekocht (ja kupiłem dom)

Ik heb huis – Ja mam dom (bez czasownika czasu przeszłego)

Ik heb huis gekocht – Ja kupiłem dom (z czasownikiem czasu przeszłego)

Dlaczego tak tworzy się konstrukcję w języku niderlandzkim w czasie przeszłym dokonanym? 

Taki to język. Dobra rada: Zapamiętać i zapomnieć! Tworzyć zdania!

A teraz tworzymy zdanie w języku niderlandzkim Ja zjadłem obiad:

Ja (Ik) heb

Obiad – diner

Zjadłem – gegeten

Ik heb diner gegeten – Ja zjadłem obiad

Tworzenie zdań z czasownikiem pomocniczym “zijn” polega na tym samym działaniu czyli Ik ben = Ik i dodajemy czasownik czasu przeszłego dokonanego. Zobacz kolejną listę czasowników języka niderlandzkiego w czasie przeszłym dokonanym i zacznij tworzyć zdania. Na lekcji jedenastej w szkole Niderlandzki w praktyce nauczysz się jak to robić. 

Wideo lekcja czasowniki czasu przeszłego i tworzenie zdań w języku niderlandzkim

Blog